Fra mandag til torsdag vil Espergærde tilbyde aktiviteter, der spænder fra hjælp til it-problemer til kultur med musik og poesi.
Selvom teknologi kan virke overvældende, er der hjælp at hente på Espergærde Bibliotek. Her tilbydes en it-café, hvor frivillige står klar til at hjælpe dig med alt fra basale computerfærdigheder til sikkerhed på sociale medier. Uanset om du vil lære at sende en e-mail, downloade musik, eller sikre din computer mod virus, så er denne café noget for dig.
Tidspunkt: Mandag 1. september 2025, kl. 14:00
Sted: Espergærde Bibliotek, Kløvermarken 12, 3060 Espergærde
Torsdag aften inviteres du til en særlig musikoplevelse, hvor Anna Kruse fortolker Edith Södergrans poesi. Koncerten vil blive sat i scene med nye værker af maleren Catharina Nordlindh, alt imens et glas vin er inkluderet i entréprisen. Anna Kruses passion for Sødergrans ord formidler en dyb forbindelse, der lever videre længe efter poetes bortgang.
Tidspunkt: Torsdag 4. september 2025, kl. 19:00
Sted: Espergærde TeaterHus, Gl. Strandvej 217 B, 3060 Espergærde
Entré: 150 kr inkl. et glas vin
Sæt kryds i kalenderen og se frem til en uge fyldt med læring og kulturel nydelse i Espergærde. Der er noget for enhver smag, så tøv ikke med at deltage i disse spændende aktiviteter.
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.